Tipy pro psaní

Registrovali jste se a přemýšlíte, co by mělo být obsahem psaní? Zde najdete pár tipů.

Nejprve se podívejte do e-mailu, který vám přijde po registraci. Můžete v něm najít konkrétní doporučení od pracovníků pečovatelské služby nebo domova, kam budete dopis posílat, jaký obsah psaní by senioři chtěli dostat.
Rozhodně ale nic nezkazíte, když se budete držet těchto zásad:

  • Jako adresáta uveďte název projektu Psaní od srdce a dále pokračujte poštovní adresou, která vám po registraci přijde do e-mailu.

    Na obálku uveďte pohlaví adresáta a váš osobní kód, který vám přijde po registraci do e-mailu.

    Psaní by mělo být čitelné s dostatečně velkými písmeny (pokud zařízení vyžaduje atypickou velikost, je to vždy uvedeno v e-mailu, který dostanete po registraci).

    Použijte buď oslovení dle pohlaví, kterému píšete (Milý čtenáři, Milá čtenářko). A nebo neutrální oslovení (dobrý den, hezký den).

    Seznamte čtenáře s tím, kdo jste.

    Používejte povzbudivá slova a veselé příběhy.

    Seniory zvlášť potěší, když k dopisu přiložíte obrázek či fotku.

O čem vlastně psát?

Psát můžete o tom, co zažíváte, na co se těšíte, o životě své rodiny, o vaření nebo třeba o vaší zahrádce. Můžete přiložit svůj oblíbený recept, obrázek od dětí nebo fotografii. Vaše psaní může otevřít osamělým seniorům dveře do nového světa. Při čtení vašeho vyprávění o výletech může pán, který už roky nebyl mimo město, cestovat alespoň s mapou v ruce. Paní, jíž denně dělají společnost berle, si může zavzpomínat na mládí při vyprávění o tanečních nebo návštěvě divadla.

Co je dobré ještě vědět? 

Pamatujte prosím, že smyslem dopisu je udělat čtenáři radost. Vyhněte se proto cizím či slangovým výrazům, vulgaritám, ideálně i negativním zprávám.

Jak má takové psaní vypadat, se můžete inspirovat u Báry